Saturday, September 12, 2009

Salsa Day!

For the cost of 2 bushels of roma (paste) tomatoes and a 1/2 bushel of bell peppers (10.99 each and 4.99 respectively)(27 bucks), I made 59 quarts of salsa. The savings on this item is substantial. I saved about 350 dollars by making salsa with veggies I grew in the garden. That is just using an Aldi price as the comparison. If I used regular Pace salsa the savings would be more.

I should add for this price I also canned tomato puree-16 quarts. (I ran out of peppers to keep making salsa.) We use tomato puree to make homemade cream of tomato soup. It is easy, easy to do. (Quart of tomato puree, quart of milk, 2 vegetable bullion cubes, warm it up and watch it disappear.)

I may actually meet my goal of filling every single canning jar in my house. Don't ask how many. :eyeroll: Maybe I'll count after the applesauce is done. :)

And if any of you have any of my jars--keep them until spring. I am pooped.

3 comments:

TulipGirl said...

Impressive! I haven't done much canning lately. We don't have a garden, and produce is so much more expensive now then when I canned in the past. Sort of discourages me. But there is nothing like fresh salsa. . .

The Amayesings said...

Man, lady. It's exhausting just READING what you accomplish. You're my hero. Keep up the awesome work.

ScrappinCindy said...

YEAH!! Scout was moaning and groaning on Saturday while helping can tomato sauce. I told him you guys would be doing the same thing! LOL I didn't get nearly enough done yet; more tomatoes to purchase this week.
Cindy